Jan Utíkal

V době pobělohorské, během slezských válek emigrovaly z náboženských důvodů celé rodiny do pruského Slezska. Dělo se tak pod ochranou vojska pruského krále Fridricha II. Velikého. Hromadnou emigraci nekatolíků zpočátku organizoval Jan Liberda a zprostředkoval ji generál Christoph Wilhelm von Kalckstein.

V Čechách  zahrnovaly jezuitské metody rekatolizace povinnou docházku na katolické bohoslužby, odpírání souhlasu vrchnosti k uzavírání sňatků, násilné odvody na vojnu, fyzické tresty, domovní prohlídky atd. Číst nebo vlastnit Bibli bylo zakázáno. Místodržitelský patent vydaný dne 29. ledna 1726 zpřísnil tresty pro usvědčené nekatolíky, a to od jednoho roku nucených prací až po trest smrtí. Protestantům mohly být odebrány děti a předány do péče katolických opatrovníkům.

Z Bradla (farnost Libice nad Doubravou) prokazatelně uprchl v roce 1742 přes městečko Münsterberg v pruském Slezsku:

Jan Utíkal (*1702, +19. srpna 1787 Husinec), hostinský z Bradla, utekl s celou svou rodinou. V Münsterbergu se mu dne 7. září 1742 narodil syn Jan, který po deseti dnech zemřel. V roce 1752 měla rodina Jana Utíkala deset členů. Později všichni odešli do Husince, kde zakoupili 21. srpna 1753 hospodářskou usedlost a v roce 1765 i domek u kostela. Jan Utíkal pak převzal práci kostelníka. Jeho syn František byl v roce 1778 v Husinci konšelem a slušně zasloužilý starší církevní.

Zdroj:

https://kiwix.syslog.cz/content/wikipedia_cs_all_maxi_2022-05/A/Doln%C3%AD_Bradlo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *